Sušice a pohyblivý betlém

Pouhých 15 kilometrů severně od Kašperských Hor (odkaz na článek Kašperské Hory: malebné městečko na dosah Šumavy) leží město Sušice, které rozhodně stojí za vaši návštěvu.

Největším sušickým lákadlem je bezesporu pohyblivý betlém, který najdete v Muzeu Šumavy na náměstí. Uvidíte v něm kopie významných budov ve městě a okolí a ukázky tradičních šumavských řemesel. Mechanický betlém, jeden z největších v České republice, se skládá několika stovek figurek a objektů, navíc je neustále rozšiřován. V muzeu najdete i expozice věnované šumavskému sklářství či sušickému sirkařství s největší funkční sirkou na světě.

Sušickému náměstí dominuje renesanční radnice s vyhlídkovou věží vysokou 30,5 metrů. Při prohlídce městem nevynechejte kapucínský klášter a kostel sv. Felixe. Milovníci historie určitě neopomenou navštívit starý a nový židovský hřbitov. Zajímavá je i netradiční křížová cesta ke kapli svatého Anděla Strážce na vrchu Stáž. Jednotlivá zastavení jsou dílem uměleckých kovářů. Pro příznivce netradičních sportů nabízí široké vyžití outdoorové centrum Offpark v lesoparku Luh na břehu řeky Otavy.