Kašperské Hory: malebné městečko na dosah Šumavy

Šumava. To není jen nádherná, člověkem téměř nedotčená příroda a nekonečné lesy. To jsou i nádherná městečka s bohatou historií, která vám učarují. Právě takové je i město Kašperské Hory nacházející se v Plzeňském kraji, pouhých patnáct kilometrů jižně od města Sušice.

V Kašperských Horách žije sice jen něco málo přes patnáct set obyvatel, nicméně městečko má turistům rozhodně co nabídnout. Samozřejmostí jsou i prvotřídní služby.

Nejvýznamnější památkou je nepochybně romantický hrad Kašperk vzdálený od města necelých pět kilometrů (odkaz na článek Hrad Kašperk: romantika a historie na jednom místě), který je vyhledávaným turistickým cílem. I v samotných Kašperských Horách se však rozhodně nebudete nudit.

Zábava v létě i v zimě

Kašperské Hory, ležící v nadmořské výšce 730 metrů, jsou vyhledávaným lyžařským střediskem, ideálním zejména pro rodiny s dětmi. Bohaté vyžití však turistům nabízí během celého roku, v okolí se totiž nachází množství zajímavých tras. Můžete se vydat například po stopách zlatokopů (odkaz na článek Naučná stezka Cestou zlatokopů) nebo strážců hranice (odkaz na článek Naučná stezka Strážců hranice).

Památky prodchnuté historií

Na své si však přijdou i milovníci historie, neboť historické centrum bylo vyhlášenou městskou památkovou rezervací. Jeho historie se datuje už od roku 1330, ze kterého pochází první písemná zmínka. Brzy se město stalo významným královským horním městem.

Při procházce centrem určitě nepřehlédnete budovu radnice, původně renesanční, která však prošla barokní přestavbou. Dominantou města je však arciděkanský kostel svaté Markéty postavený v gotickém slohu. Za zmínku stojí i další církevní památky, zejména kostel svatého Mikuláše nebo poutní kostel Panny Marie Sněžné. Historické památky najdete i v okolí Kašperských Hor, můžete například podniknout nenáročný výlet k pranýři na úpatí

Šibeničního vrchu (odkaz na článek Nenáročný výlet za historií a nádhernými výhledy: Pranýř a Šibeniční vrch).

Není divu, že Kašperské Hory a nádherná okolní příroda uchvátila i známého šumavského spisovatele Karla Klostermanna, jenž zápletky svých románů a povídek umístil právě do malebného podhůří Šumavy. Vydejte se proto i vy do krásného městečka s širokou nabídkou vyžití v zimě i v létě.